Blogas

Estravel kelionių ekspertų patarimai, naudinga informacija bei aktualios naujienos kiekvienam keliautojui.

Estravel talentai keliauja – Monikos patirtys Brazilijoje

Turizmo srityje kasdien jau daug metų besisukanti Estravel komandos narė Monika dievina keliones ir su dideliu užsidegimu dalinasi savo įspūdžiais apie solo kelionę į Braziliją. Tai  didžiausia Pietų Amerikos valstybė, kurioje harmoningai dera gamtos didybė, kultūrų įvairovė, muzikalus gyvenimo būdas ir milžiniškų miestų šurmulys. „Šalis yra tokia didelė ir kontrastinga, kad kiekvienas čia gali atrasti savo Braziliją“ – šypsosi Monika.

Tris savaites praleidusi Brazilijoje, Monika keliavo ir po Rio de Žaneirą, ir susipažino su didžiausiu šalies miestu – San Paulu, aplankė spalvingąjį Salvadorą, Igvasu krioklius, keliavo turistų mažiau išmintais Brazilijos šiaurės rytų takais, žygiavo Lencois Maranhenses nacionaliniame parke — nežemiško grožio smėlynuose. Intensyvias atostogas pasirinkusi Monika džiaugiasi spėjusi nemažai pamatyti ir patirti, tačiau jau yra pasiryžusi kuo greičiau sugrįžti: „Pažintis su nuostabia šalimi tik prasidėjo!” – tvirtai įsitikinusi kelionių ekspertė.

Brazilijos didžiųjų miestų trio

Rio de Žaneiras

Rio de Žaneiras — tai sambos ritmu pulsuojantis miestas, kuris, anot Monikos, turi viską: gražiausius paplūdimius  (vienas jų yra apdainuotas žymioje bossa nova dainoje „The Girl From Ipanema“), žavią lagūną miesto centre, įspūdingas kalvas ir milžinišką tropinį mišką.

Brazilija – kontrastų šalis: pasisukus į kairę liūdina, atrodytų, nesibaigiantys lūšnynai, o pažvelgus į dešinę jau gali grožėtis išpuoselėtomis ir pilnomis turistų promenadomis. Tačiau gamtos turtai, kuriais apdovanotas kiekvienas Brazilijos gyventojas, tarsi, kontrastą sušvelnina.

Apie energingąjį Rio De Žaneirą galima kalbėti daug ar net parašyti atskirą straipsnį, bet, geriausia, ko gero, savo akimis pamatyti ir pajausti. Monika čia praleidusi 6 dienas, pažadėjo sau sugrįžti: „Rio de Žaneire laiką leidau itin aktyviai, vieną dieną važinėjau dviračiu, kitą dieną nenulipau nuo elektrinio paspirtuko, trečią – laipiojau ir klaidžiojau po vingiuotus ir kalvotus miesto rajonus, kasdien apie šeštą ryto keldavausi pasivaikščioti ir pasidžiaugti paplūdimiu ir, vis tik, „palikdama“ šį miestą ant rankos pirštų nebegalėjau suskaičiuoti, kiek daug dar liko čia pamatyti ir patirti. Cariocas, vietiniai Rio de Žaneiro gyventojai, draugiški, atsipalaidavę ir gyvenimu besimėgaujantys žmonės, linkę pajuokauti, kad jų paplūdimio kultūros priešingybė — Brazilijos „Niujorko“, San Paulo gyventojai paulistas, nes šiems — „vien tik darbas galvoje“.

Rio de Žaneiro TOP 5:

1. RIO paplūdimiai, nes čia „gyvena“ cariocas.
2. Saulėlydis ar saulėtėkis nuo Korkovado ir Cukraus galvos kalvos.
3. Bohemiškos Santa Teresa bei Lapa kaimynystės.
4. Žygiai Tijuca nacionaliniame parke miesto džiunglėse.
5. Saulėlydis uolingame Arpoador pusiasalyje.

San Paulas

San Paulas, didžiausias Brazilijos miestas, savo ruožtu, stebina ne tik verslo centrų ir dangoraižių begalybe, bet ir įspūdingu kultūriniu, gastronominiu ir naktiniu gyvenimu.

Čia apstu muziejų, galerijų, įdomaus gatvės meno, pasaulinio lygio renginių. „Tiems, kam patinka bohemiška Vilniaus Užupio „dvasia“, rekomenduoju paklaidžioti Vila Madalena kaimynystėje, užsisakyti kavos ar tradicinio braziliško kokteilio caipirinha  viename iš jaukių ir hipiška atmosfera dvelkiančių restoranėlių, pasižvalgyti spalvingame Beco do Batman,  gatvės meno kultūrai pašvęstame skersgatvyje. Čia rasite ir įspūdingų pasaulyje garsaus brazilų gatvės menininko Eduardo Kobra darbų. Teko išgirsti iš vietinių, jog ne kiekvienas gatvės dailininkas gali čia piešti — pirmiausia, jis turi būti „pastebėtas“ ir pakviestas vieno iš dailininkų-senbūvių, nes tokia, mat, galioja nerašyta tvarka“ – pasakoja Monika.

San Paulo TOP 5:

1. Ilgiausia ir judriausia San Paulo promenada, kultūrinė širdis – Paulista Avenue.
2. Hipsteriškas Vila Madalena kvartalas ir gatvės meno kultūra.
3. Ryškiausias San Paulo muziejus Museu de Arte de São Paulo.
4. Rami popietė didžiausiame miesto parke Ibirapuera.
5. Braziliška kava su pao de queijo pyragėliu viename iš restoranų ant stogo.

Salvadoras

Šalies afro-braziliškos visuomenės širdis – Salvadoras. Pažintį su daug metų menančia Salvadoro istorija verta pradėti nuo senamiesčio Pelourinho, nes spalvingasis senamiestis pelnytai laikomas miesto pažiba ir populiariausiu turistų traukos objektu. Kiekviena gatvė, kiekviena aikštė, kiekvienas namas čia tokie tapybiški ir įvairiaspalviai  – tikras rojus fotografams. O kur dar įspūdingais tradiciniais rūbais apsirėdžiusios ir išdidžiai Pelourinho aikštėmis žingsniuojančios Salvadoro gyventojos baianos –  retas, kuris atsispiria su jomis nusifotografuoti.

Salvadore neatsiejama religija, muzika ir nuostabus maistas. Visame Bahia regione (Salvadoro sostinė) katalikybė glaudžiai siejasi su afro-braziliškais tikėjimais, per religines šventes katalikiškos tradicijos maišosi su pagoniškos kilmės tradicijomis, pavyzdžiui, bažnyčios mišiose įtraukiami ritualiniai šokiai, aukojama dievybėms, dažnai turinčioms ir krikščionių šventųjų atitikmenis. „Džiaugiuosi turėjusi galimybę vienoje tokių bažnytinių švenčių sudalyvauti – įsimintina patirtis“ – sako Monika.

Salvadore neprailgsta ne tik dienos, bet ir naktys, kuriomis džiaugiasi muzikos ir šokių mylėtojai. „Nenustebkite tarsi iš niekur pradėjus skambėti afrikietiškų būgnų garsams ir su kiekviena minute, regis, gausėjančia gatvės muzikantų minia – net snūduriuojantys nejučiom įtraukiami į naktinio gyvenimo šurmulį“ – juokiasi Monika. Kita vertus, naktį rekomenduojama būti ir gerokai atsargesniems. „Keliaudama po Braziliją viena jaučiausi saugiai, sutikau daugybę gerų ir draugiškų žmonių. Man asmeniškai neteko atsidurti pavojingose situacijose, tačiau, žinoma, buvau atlikusi namų darbus – visos kelionės metu stengiausi išlikti budri ir atsargi bei atsižvelgdavau į vietinių gyventojų patarimus.“

Viešint Salvadore Monika rekomenduoja paragauti šviežios žuvies ar tradicinio žuvies troškinio moqueca, taip pat labai sotus ir gardus tradicinis gatvės maistas – nepraleiskite progos paragauti Acaraje, jei užklysite į Rio Vermelho kaimynystę. „Braziliška virtuvė man tikrai labai patiko. Žinoma, galima paragauti įvairiausių egzotiškų įdomybių, tačiau kasdieniai patiekalai čia paprasti, sotūs ir labai skanūs — lietuviško skrandžio tikrai neišgąsdins“. Vienas skaniausių tradicinio braziliško maisto atradimų – farofa — skrudintų valgomojo manijoko miltų arba kukurūzų miltų mišinys, dažnai patiekiamas kaip garnyras prie pagrindinių patiekalų (vietoj ryžių ar bulvių), arba, tiesiog, valgomas kaip atskiras patiekalas, būtinai pagardinant pupelių padažu, rūkyto kumpio gabaliukais ar, pavyzdžiui, bananais. Įdomu ir tai, kad nors ir šalis garsėja braziliška kava, išties skanios kavos kartais tekdavo gerokai paieškoti, paklausinėjus vietinių gyventojų rekomendacijų.

Besiruošiant kelionei man pavyko išsigryninti asmeninius prioritetus, ne vieną kartą iškėlus sau pačiai klausimą, ko iš šios kelionės aš noriu ir tikiuosi bei kiek vidinių skrydžių manęs „neišgąsdintų“. Pozityviai nustebino ir vietinės pigių ir reguliarių skrydžių bendrovės: tvarkingi lėktuvai, sklandžios ir greitos procedūros oro uostuose ir, svarbiausia, niekas nevėlavo, laiku kilo ir leidosi (turėjau suplanavusi 6 vidinius skrydžius įskaitant persėdimus).

Keliaujant po Braziliją verta išmokti bent keletą frazių portugališkai. Buvau girdėjusi ir nusiteikusi, kad vietiniai visai nekalba angliškai, kelis mėnesius net mokiausi portugalų pagrindų, tačiau tik atvykus supratau kaip labai šis teiginys arti tiesos – bendraujant dažnai tekdavo ir gestikuliuoti, naudotis žodyno ir geranoriškai nusiteikusių vietinių pagalba.  Tačiau šypsena ir nuoširdus domėjimasis gelbėjo visur.“

Salvadoro TOP 5:

1. Miesto vizitinė kortelė – istorinis centras Pelourinho.
2. Aplankykite afro-braziliško paveldo muziejų, įspūdingas vietos bažnyčias, sudalyvaukite religinėje ceremonijoje.
3. Tradicinis Capoeira pasirodymas – unikali šokio ir kovos menų apraiška, gyvenimo būdas ir filosofija.
4. Jaukus vakaras Rio Vermelho mėgaujantis gatvės patiekalu Acaraje paplotėliu.
5. Afro-braziliškos muzikos garsai naktinėjant gyvybingame Salvadore patys jus „susiras“.

Tai, vis tik, „į kurią pusę” Monika rekomenduoja keliauti?

Jums egzotika – džiunglės? Prie neaprėpiamos gamtos dydybės prisiliesite plaukdami Amazone. Esate gyvūnijos pasaulio mylėtojas? Pantanalis (didžiausia pasaulyje pelkių sritis) turėtų būti įtrauktas į lankytinų vietų sąrašą. Jeigu pasiseks, galbūt, išvysite jaguarų.

Jus įkvėpia žygiai ir surrealūs vaizdai? Pabandykite į savo kelionės po Braziliją planus įterpti bent 4-5 dienas Lencois Maranhenses nacionaliniame parke. Kiek komplikuota, kiek „nepakeliui“, bet verta. Man, asmeniškai, šis atokus gamtos kampelis paliko bene didžiausią įspūdį. Tiesa, Lencois Maranhenses rekomenduoju aplankyti gegužės-rugsėjo mėnesiais t.y., vos praūžus lietaus sezonui, nes būtent šiuo metu sniego baltumo kopose keliems mėnesiams susidaro skaisčiai mėlynos, žydros ir turkio spalvų lagūnos. Aktyvūs vaikščiotojai neretai pasiryžta ir 2-3 dienų žygiams po parką, nakvoja parke „po žvaigždėmis” ir mėgaujasi idiliška ramybe.

Keliaujate su šeima? Skirkite 2-3 dienas pasigrožėti Igvasu kriokliais ir būtinai iš abiejų – Brazilijos ir Argentinos – pusių. Vaizdai, garsai, pramogos šiuose nacionaliniuose parkuose nepaliks abejingų nei mažųjų keliautojų, nei suaugusių.

Mėgstate salas ir idiliškus paplūdimius? Aplankykite netoli Rio de Žaneiro stūksančią pasakiško grožio Ilha Grande salą. Svarstote, kur praleisti medaus mėnesį? O gal patinka nardyti? Užmeskite akį į Fernando de Noronha salyną.

Jei, vis dėlto, norėtumėte atsipalaiduoti ir palikti maršruto sudarymą kelionių ekspertams, Estravel siūlo net 2 naujus profesionaliai suplanuotus pažintinių kelionių po Pietų Ameriką maršrutus. Iškeliaukite Braziliją ir Amazonės džiungles ar mėgaukitės skirtinga Pietų Amerika lankydami Peru, Argentiną ir Braziliją.

Pažintinės kelionės po Pietų Ameriką: