Dažnai girdime nuomones, kad keliautojai išvykę į egzotiškus kraštus, dažnai patirtia sveikatos negalavimų, o ypatingai – apsinuodijimo maistu. Kodėl sklando tokia nuomonė?
- Keliaujant svetimoje šalyje šalia neturime gydytojo ar patariamojo balso medicinos klausimais, kurį galite pasiekti nedelsiant.
- Apie reikalingus medikamentus pagalvojame ne visada.
- Vaistinės, medicinos punktai svetimoje šalyje ne visuomet yra mums žinomoje ar lengvai pasiekiamoje vietoje, o vaistų pavadinimai dažnai būna ne tokie, kokie čia, Lietuvoje.
- Vietinės kalbos nemokėjimas dažnai neleidžia kalbėti su vietiniais taip laisvai, kaip kalbame čia Lietuvoje.
Dėl šių baimių, dažniau pasitaiko ne sveikatos sutrikimų, o labiau, nuogąstavimų. Apžvelgiant sveikatos sutrikimus, kurie kyla dėl maisto kokybės, galime išskirti 3 negalavimo atvejus:
- virškinimo sutrikimai;
- apsinuodijimai maistu;
- alergijos.
Ar virškinimo sistema kelionėse pasidaro jautresnė? Negalime teigti, kad tai tiesa. Net ir gyvendami savo gimtoje šalyje pastebime, kad vienų žmonių virškinimo sistema yra daug jautresnė nei kitų. Kalbant apie keliautojus, įprastai tokiems sveikatos sutrikimams įtakos turi ne tik ragaujamas maistas, bet ir išoriniai veiksniai.
Išoriniai veiksniai, galintys sukelti sveikatos negalavimus:
- staigus klimato pasikeitimas;
- kardinalus laiko pasikeitimas;
- ilgi skrydžiai;
- stresas užbaigiant visus darbus prieš kelionę bei pasiruošimas kelionei.
Kaip tinkamai pasiruošti kelionei, norint išvengti staigių sveikatos sutrikimų?
- Skirkite pakankamai laiko pasiruošti kelionei bei neskubant užbaigti darbus. Poilsinė ar pažintinė kelionė tai ne emigracija, tad Jums grįžus, tikėtina, daug kas bus nepasikeitę ir ramiai galėsite užbaigti darbus, kurie buvo ne prioritetiniai.
- Pasiruoškite staigiems laiko pokyčiams. Jeigu keliaujate į šalį, kur laiko skirtumas didelis, artėjant kelionės datai rekomenduojame pagal naują laiką pasikoreguoti darbų ir miego režimą, kad nuvykus į kelionės tikslą galėtumėte kokybiškai pailsėti.
- Pasiruoškite klimato pokyčiams. Iš anksto jiems nepasiruošite, bet verta žinoti, kad pirmas porą dienų naujoje šalyje ilsėkitės lėtai – skirkite laiko aklimatizacijai. Leiskite savo organizmui priprasti prie naujų klimato sąlygų.
- Jeigu norite pakeliauti, tačiau neturite daug laiko, rinkitės miestus ir šalis, kuriems pažinti pakaks ir keleto dienų. Nuostabių vietų, kelionių ir patirčių per trumpą laiką tikrai rasite ir Europoje. Estravel kelionių konsultantai rekomenduos kur nuvykti, norint ir kokybiškai pailsėti, ir pažinti įdomiausias šalių vietas vos per kelias dienas.
- Jeigu neturite galimybės koreguoti kelionės datų, kad jos būtų patogios laiko atžvilgiu, stenkitės į poilsio vietą atvykti bent jau anksti vakare, prieš prasidedant naujai dienai. Nuskridę būtinai užsiimkite lengva fizine veikla – šiek tiek pasivaikščiokite ar paplaukiokite viešbučio baseine.
Kodėl keliautojai svetimoje šalyje patiria virškinimo sutrikimų?
Jeigu jūsų virškinimas jautresnis net ir būnant čia Lietuvoje, nepamirškite to kelionės metu. Kiekvienos šalies virtuvė turi savo subtilybių, prieskonių, mums neįprastų produktų derinių. Nepažįstamoje šalyje maistą ragaukite saikingai, neskubėkite per vieną dieną išragauti visko, ką gali pasiūlyti šalies virtuvė. Pamažu jūsų skrandis pripras prie maisto, kuriuo galėsite mėgautis drąsiau. Estravel kelionių ekspertai rekomenduoja atkreipti dėmesį į keletą patarimų:
- Vandenį gerti rekomenduojame tik iš tvarkingos vandens talpos ar įsigytų vandens buteliukų parduotuvėse. Gerkite jo pakankamai, kad išvengtumėte dehidratacijos. Jeigu Jums trūks skysčių, visų pirmiausia jausite galvos skausmą ir negalavimus skrandyje.
- Rinkitės maitinimo įstaigą atsakingai. Jeigu pavalgyti norite įstaigoje, kurios maisto kokybė neaiški, atkreipkite dėmesį į keletą dalykų:
- mėsa ar žuvis turi būti tinkamai apdorota;
- vanduo kavai ar arbatai turi būti labai karštas (verdantis arba beveik verdantis);
- jeigu nesate tikri dėl gaiviuosiuose ar alkoholiniuose gėrimuose naudojamų ledukų kokybės, atsisakykite jų;
- jeigu valgote šviežius termiškai neapdorotus vaisius ar daržoves, stenkitės juos patys nusiplauti, nusilupti ir susipjaustyti;
- venkite įvairių mišrainių ir padažų.
- Stenkitės mėgautis maistu saikingai „viskas įskaičiuota“ paslaugas teikiančiuose viešbučiuose. Tokiuose viešbučiuose maisto ir gėrimų gausybei atsispirti sunku, tad sočiai privalgius visko iš eilės gali sukelti virškinimo sutrikimų. Gyvendami „viskas įskaičiuota“ viešbučiuose stenkitės valgyti saikingai – gyvename ne tam, kad valgytume, o tam, kad gyventume.
Apsinuodijimas maistu kelionės metu
Apsinuodijimo atveju keliaujant būtina kreiptis į gydytoją iš karto. Profesionalūs mediko nurodymai sutrumpins negalavimo laiką ir galėsite toliau kokybiškai mėgautis kelione. Kol sulauksite mediko pagalbos būtinai gerkite daug vandens. Kai sveikatai nebegresia pavojus dėl apsinuodijimo, apie savo sutrikimą būtinai informuokite viešbutį, restoraną, draudimo kompaniją ir kelionių organizatorių.
Alergija maistui kelionės metu
Jeigu turite alergijas tam tikriems maisto produktams ar medžiagoms, rekomenduojame imtis papildomų saugumo priemonių, kad kelionė būtų kuo kokybiškesnė ir malonesnė. Rekomenduojame laikytis keleto patarimų:
- į kelionę būtinai pasiimkite tinkamus vaistus Jūsų turimai alergijai gydyti. Prieš įsigijant vaistus būtinai pasitarkite su savo gydytoju;
- prieš kelionę informuokite kartu keliaujančius apie Jūsų buvusias ir turimas alergijas bei kur jie iš karto galėtų rasti vaistus nuo alergijos Jums prireikus pagalbos;
- informuokite viešbučio/restorano atsakingus asmenis apie alergijas, maisto produktus, kuriems esate alergiški. Dėl saugumo rekomenduojame 2-3 kartus pasiteirauti atsakingo personalo, ar maiste tikrai nėra Jūsų alergijas sukeliančių produktų;
- Viešbučio, restorano personalui ir Jūsų kelionės draugams visuomet pravers Jūsų pačių paruoštas informacinis lapelis, kad Jūs negalite valgyti tam tiktų maisto produktų. Šį užrašą rekomenduojame išversti į keletą populiariausių užsienio kalbų: anglų, rusų, vokiečių, ispanų ir idealiu atveju – kalba tos šalies, į kurią vykstate. Visada jį parodykite Jus aptarnaujančiam personalui, bei pasidėkite prieš/šalia savęs gerai matomoje vietoje, kad padavėjas atkreiptų dėmesį.
Faktų, kad kelionės metu dažniau apsinuodijame ar nutinka virškinimo sutrikimai, patys pagrįsti negalime. Tačiau tinkamas pasiruošimas kelionei bei atsakingas elgesys kelionės metu padės apsaugoti Jūsų sveikatą, o kelionių draudimas nenumatytais atvejais leis nesukti galvos dėl neplanuotų išlaidų vaistams ir gydytojams.