Blogas

Estravel kelionių ekspertų patarimai, naudinga informacija bei aktualios naujienos kiekvienam keliautojui.

Į ką atkreipti dėmesį planuojant keliones šiemet? Ž. Gavelienės interviu

Pastaraisias metais lietuviai keliauja daug daugiau, ieško naujų krypčių, o svarbiausia – patirčių. Kokias šalis rinktis ateinančiam vasaros sezonui, kaip susiplanuoti atostogas ir kokios  kryptys yra populiariausios? Į šiuos klausimus atsako Žydrė Gavelienė, Nacionalinės turizmo verslo asociacijos prezidentė ir kelionių agentūros „Estravel Vilnius” generalinė direktorė. Visą šį interviu gyvai galite rasti DELFI.TV laidoje “Netobulos”, paspaudę čia.

Kur keliauti per vasario mėn. moksleivių atostogas?

“Vasario mėnuo, ko gero, lietuviams sunkiausiai išgyvenamas, o ypatingai, kai nėra sniego ar saulės. Po Naujųjų jautėme, kad kelionių pirkimas vasario mėnesiui yra suaktyvėjęs. Tačiau laisvų vietų kur keliauti dar tikrai yra: nuostabioji Laplandija: daug šviesos, daug sniego ir pramogų, Dominikos Respublika – taip, skrydis ne iš Vilniaus, tačiau čia geri orai, dideli ir  puikūs “viskas įskaičiuota” viešbučiai.”, – kelionių patarimais dalinasi Ž. Gavelienė. 

Kaip keičiasi keliautojų įpročiai? 

“Faktas, kad lietuviai keliauja daugiau. Žinoma, mes Lietuvoje neatliekame daug tyrimų ką renkasi keliautojai, bet man teko susipažinti su JAV atliktais tyrimais, kuriuose nustebino du dalykai. Pirmas, tai, kad 60 % keliautojų labiau linkę pinigus išleisti įgyjant išskirtinių patirčių nei leidžiant laiką prabangiuose viešbučiuose. Antras, kad ⅔ keliautojų sudarė seneliai su anūkais. Kodėl taip populiarėja senelių su anūkais kelionės? Tyrimai rodo, kad seneliai šiai dienai yra sveikesni nei ankščiau ir jau turi keliavimo patirtį, laikas su anūkais teigiamai veikia senelių sveikatą, o tėvams su seneliais kyla mažiau konfliktų, nes tėvai nemato, kaip seneliai lepina anūkus.”, – atradimais dalinasi Ž. Gavelienė.

Keliautojai vis dažniau renkasi patirtis, o ne prabangius viešbučius

“Visame pasaulyje labiausiai investuojama į tris kelionių rūšis. Pirmoji ir viena populiariausių šiuo metu – well-being turizmas, kitaip tariant, sveikatingumo atostogos. Tai yra aktyvus poilsis, subalansuotas režimas, žygiai pėsčiomis (angl. hiking), kurie yra numeris vienas pasaulyje. Siūlydami atostogas, į tai stengiamės orientuotis ir mes, kai rekomenduojame kur keliauti. Tokioms atostogoms puikiai tinka tokios kryptys kaip Graikija, Portugalija, Šveicarija

Ž. Gavelienė, norintiems išsirinkti tikrai įdomias atostogas su žygiais pėščiomis, rekomenduoja pradėti tokios krypties, į kurią patogiausia nuvykti ir kur galima atrasti daugiausiai egzotikos. Kuo daugiau egzotikos matai – tuo labiau norisi keliauti ir viską pažinti. Madeira tokioms atostogoms – nuostabi. Ji dažnai vadinama amžino pavasario sala (arba amžinai žydinti sala), užburia keliautojus levadų takais (dirbtiniais drėkinimo kanalais). Po žygio levadomis galima atsipalaiduoti viešbučiuose įrengtuose SPA bei paragauti nuostabaus portugališko maisto.

Antrasis populiarėjantis kelionių segmentas – vadinamasis bleisure – verslo derinimas su poilsiu. Tai prisideda ir prie darbuotojų skatinimo, ir prie šeimos gerovės. Pavyzdžiui, jeigu Jūsų vyrui ar žmonai, numatyta komandiruotė, kodėl gi kartu nekeliauti ir Jums? Jūs tuo metu galėsite pažinti svečią šalį, muziejus, o po vyro darbų vakare jaukiai vakarieniauti ir leisti laiką kartu.”, – sako Ž. Gavelienė 

Kruizų pramonė – auganti greičiausiai

Trečia tendencija – kruizai, kurių pramonė auga greičiausiai. Šiai dienai kruizai konkuruoja su pačiais geriausiais kurortais, o kruiziniai laivai, priešingai nei kurortai, nestovi vienoje vietoje: vieną savaitę tu plauki vienu maršrutu, kitą savaitę – kitu. O ko laivuose tik nėra – pradedant geriausiais SPA, baigiant aukščiausio lygio meninėmis programomis. Manau, kad penkerių metų bėgyje, turbūt, kas antras lietuvis bus pabuvojęs kruize. 

Žinoma, planuojant kruizą, reikia žinoti ką renkiesi ir atkreipti dėmesį į laivus: kada pastatytas, kokias pramogas siūlo, ekologinius faktorius – laivo taršą, ar atitinka keliamus reikalavimus. Šiais klausimais visuomet gali pagelbėti ir kelionių konsultantai. 

Aš pati išbandžiau 3 kruizus, ir galiu patvirtinti, kad jeigu norisi kuo daugiau pamatyti, kruizas – vienas iš geriausių būdų keliauti. Nuostabūs variantai – Havajų, Bahamų salų ar Viduržemio jūros kruizai, kurie padės pamatyti daug nuostabių salų. Šiemet turime labai daug skrydžių į Graikiją, o iš ten kruizu pamatyti gražiausias salas kruizu bus labai patogu.”, – teigia Ž. Gavelienė. 

Ką reikia žinoti, renkantis kruizą? 

Pirmiausia – planuot iš anksto (apie vienerius metus prieš kelionę). Kuo ankščiau pradedate planuoti, tuo geresne kaina galite užsakyti kruizą. Ir kelionės laukti smagu – pavyzdžiui, pasirinkus Bahamų salų kruizą – turėsite pakankamai laiko nuspręsti ar aplankyti salas savarankiškai, ar užsakyti ekskursijas. Ką nuveikti konkrečioje kryptyje, kur keliaujate, medžiagos internete ir ne tik, tikrai daug, tad norint gerai pasiruošti tikrai prireiks laiko ją perskaityti. Restoranų laive mažiausiai bus 6-7, tad galite suplanuoti kurį vakarą kuriame vakarieniausite. Treniruočių rytais – taip pat didelis pasirinkimas.  Kai pati plaukiau kruizu, 6 val. ryte turėjome jogos treniruotę, 7 val. ryte – vandens aerobiką. O sveikatingumo paskaitų kiek daug! Ir taip gera, nes esi ir užimtas, ir ilsiesi.”, – patirtimi dalinasi kelionių ekspertė.

“Galiu pasakyti, kad savaitės kruiziniame laive buvo per mažai, todėl mano rekomendacija būtų rinktis ilgesnį kruizą, bent dviejų savaičių. Renkantis savaitės kruizą pirmos 2-3 dienos tikrai bus skirtos apsižvalgymui ir adaptacijai, tad poilsiui lieka vos 5-6 dienos. Plaukdami nauju “Celebrity Edge” laivu, per savaitę nespėjome net visų meno galerijų apeiti. Tiek jų, tiek meninių programų laive gausybė, tad norint mėgautis tikrai įdomiomis atostogomis kruize – reikia teisingai pasirinkti laivą.”, – pataria Ž. Gavelienė.

Kruizas – tik sėsliam keliautojui? Mitas!

Ž. Gavelienė sako, kad pati, vargu, ar galėtų vienoje vietoje praleisti 3 dienas. “Man reikia ir adrenalino, ir pažinimo, ir pabendrauti su vietiniais. Pavyzdžiui, Havajuose, dieną galite pradėti 3 val. ryto, leisdamiesi nuo lavos kalno. Tai čia tikrai apie sėslų poilsį nekalbame. Nuostabios naktinės diskotekos ir renginiai – jų taip pat daug, tik svarbu pasirinkti Jums tinkamą laivą, kurį tikrai padės išsrinkti kelionių konsultantas.”

Kokios skrydžių naujienos lietuvių laukia šiemet? 

“Rekomenduočiau atkreipti dėmesį į tai, kur šiemet naujos galimybės išvykti iš Vilniaus ir Kauno oro uostų. Šiemet turėsime skrydžius į Ciurichą – tai tikrai unikalu. Tai puiki galimybė aplankyti ir traukiniu pakeliauti po Šveicariją: kalnai, ežerai, traukinių tikslumas, nėra kamščių, tiesiog keliauji ir pro traukinio langus grožiesi vaizdais. 

Taip pat dėmesio šiemet tikrai verta Kroatija. Tiek skrydžių į ją tikrai Lietuvos istorijoje nesame turėję – gali nuvykti į vieną Kroatijos pusę, grįžti iš kitos. Tai unikali galimybė pažinti šią šalį”, – teigia Ž. Gavelienė. 

Lietuviai madų nesivaiko 

Kelionių ekspertė sako, kad lietuviai keliauja gana plačiai ir tikrai nesivaiko madų. Pavyzdžiui, nuostabi kryptis – Albanija. Geri viešbučiai, puikūs smėlio paplūdimiai, turbūt net pigesnė nei Turkija, tačiau lietuviai taip masiškai į Albaniją nesiveržia. 

“Turbūt labiausiai lietuvius jungiantis bruožas – jie nekeliauja į šalį, kurioje jau buvo. Susipažįsta su viena, o kitai kelionei renkasi kažką naujo. Tačiau Ispanija, Turkija – nuostabios didelės šalys, kur tikrai yra ką nuveikti. Pavyzdžiui, kai kalbame apie Turkiją, dažnai galvojame tik apie Viduržemio jūros pakrantę, tačiau dar yra visa žemyninė šalies dalis. Kapadokija – su savo oro balionais – turbūt nėra gražesnio stebuklo, kai ore matai 250 balionų, nuostabius kalnus ir slėnius. Arba Ispanija – pasirinkus poilsį Malagoje, galima pakeliauti po netoliese esančią Granadą, Seviliją, Kordobą. Aš pati kelis kartus buvau Ispanijoje, tačiau tikrai visos jos dar nepažįstu.”, – atvirauja Ž. Gavelienė. 

Vis daugiau keliautojų derina darbą su poilsiu

Yra tikrai nemažai pasirenkančių “workation” atostogas. Tai padeda ne tik pakeliauti ar lanksčiai dirbti, bet ir išvystyti tam tikrus pomėgius. Pavyzdžiui, banglenčių sportas Bali. Anksčiau atsikeli, daugiau padarai, o po darbų mėgaujiesi bangomis su banglente. Tik žinoma, tokias atostogas labiau renkasi disciplinuoti žmonės. Patikėkite, dirbti Balio saloje ir gyventi šioje saloje bei matyti traukiančią egzotiką tikrai nėra lengva. Bet, žinoma, jeigu pasirenki tinkamas darbui vietas, vadinamas “work-space” erdves – tai tikrai lengviau, nes visi ten susikaupę darbuojasi. 

Besirenkančių “viskas įskaičiuota” atostogas – nemažėja 

Ž. Gavelienės teigimu, keliautojų, pasirenkančių “viskas įskaičiuota” atostogas – tikrai nemažėja. “Lietuviai keliauja dažniau. Jeigu pažiūrėtume dešimt metų atgal, žmonės keliavo 1-2 kartus per metus. O šiemet mes turime net 5 ilguosius savaitgalius, tad tai puiki galimybė juos išnaudoti trumpoms kelionėms. O kur dar Kalėdų, Velykų atostogos, per kurias vis dažniau renkamasi keliauti. Bent mano rate, žmonės keliauja vos ne kas 1-2 mėnesius. “Viskas įskaičiuota” atostogos – visada geras sprendimas.”, – sako kelionių ekspertė.

Organizuoti kelionę patiems, ar rinktis kelionių agentūrą? 

Kelionių ekspertė sako, kad abu kelionės planavimo variantai yra puikūs. “Jeigu turite bent dalį žinių, kiek turi kelionių konsultantai, tikrai planuokitės patys, nes nėra didesnio malonumo planuoti atostogas sau. Tačiau iš patirties žinau, kad visada prireikia patarimo. Kelionių konsultantai įprastai dirba ne vienerius metus, kartais dešimtmečius, tad mato besikeičiančias tendencijas, žino naujienas ir gali parekomenduoti geriausiai.” – teikia Ž. Gavelienė. 

Į ką rekomenduojama atkreipti dėmesį, planuojant atostogas? 

“Pirmiausia, žinoti, kur važiuojate. Antra – aiškiai įsivardinti poreikius, ko iš savo atostogų norite. Pavyzdžiui, mano šeimoje yra 5 asmenys. Aš keliuosi anksti, mėgstu aktyvias ekskursijas saulei tekant. Mano vyras mėgsta vėliau keltis, sočiai papusryčiauti ir tada jau gali keliauti pažinti šalies, mažiesiems vaikams – reikia visą dieną keliauti ir po to numigti, o vyriausioji turi sportinį interesą. Tad kai reikia visa tai suderinti – tikrai nėra lengva. Tačiau kai turite kelionių konsultantą ir jam įvardinate savo norus ir poreikius – visi vargai dingsta.” – pataria Ž. Gavelienė.

Norite suplanuoti pasakiškas atostogas? Žemiau pateikiame įdomiausių kelionių idėjas! Jeigu kelionių sąraše nerasite Jūsų svajonių atostogų krypties – dėl individualios kelionės pasiūlymo kreipkitės į Estravel kelionių konsultantus, Jums patogiausiu būdu, nurodytais kontaktais

Svajonių atostogoms rekomenduojame: